Flomkrise i Pancho Mateo – Amigitos mobiliserer

Et krevende oppgjør med naturkreftene: Da elven trakk seg tilbake, lå landsbyen igjen som et hav av gjørme. Alt er bløtt og skittent. Det er vanskelig å forestille seg hvordan det føles å ikke ha et tørt sted å sove, ingen mulighet til å lage mat og ikke en eneste ren skjorte. Husene er fylt med søppel og slam som flommen har tatt med seg.
Lørdag kveld steg vannet i elven ved Pancho Mateo med opptil 70 cm. I løpet av en natt forvandlet byen seg til et hav av gjørme, der hundrevis av familier sto igjen uten tørre klær, mat eller et tørt sted å sove. I en akutt innsats står Amigitos nå i frontlinjen for å hjelpe dem videre.
Med det stigende vannet måtte folk flykte opp i vår skoles andre og tredje etasje for å overleve. Elven kom med en voldsom kraft – slik har det aldri vært før, forteller de som har bodd der i 50 år. Martin, vår medarbeider, beskrev hvordan frykt og skrik preget natten. Heldigvis har Amigitos et solid bygg, og etter 16 år vet landsbyboerne at vi er der for dem i krisetider.
Nødhjelp – vår nye hverdag
Utviklingsarbeidet vårt med skole, utdanning og kursing er nå akutt nødhjelp. Vi jobber med å skaffe mat så vi kan lage til flest mulig, kjøpe rent vann, madrasser og tepper. Vår lege får nå ekstra mye å gjøre med ettersykdommer som pusteproblemer, infeksjoner og skabb – medisiner må kjøpes inn.
Vi har valgt vårt fokus
Vårt engasjement og vår energi brukes på å gjøre en grundig innsats i Pancho Mateo, Den dominikanske republikk. Gjennom Amigitos retter vi blikket mot det vi kan bidra med og jobber målrettet for å skape positive forandringer akkurat der. Alle ansatte er lokale. Følg oss også i sosiale medier for å se hva vi gjør.
Overveldelse og empatiutmattelse
Verden er full av hendelser som kan gjøre oss både overveldet og utmattet av empati. Likevel er det viktig at vi velger hvor vi vil hjelpe, og hvor vi ønsker å bruke vår energi. Vi nekter å la oss lamme – vi vil ikke sitte trygt hjemme og bare tenke «det er sørgelig, stakkars dem». Som Arnulf Øverland skrev i diktet «Du må ikke sove» i 1936, ønsker vi å handle og bidra aktivt.
Vi bygger fellesskap: Gjennom Amigitos vil vi være en del av fellesskapet som tar ansvar for å gjøre verden litt bedre.

De mest sårbare rammes hardt
Livet rommer både gode og vonde stunder. Når kriser oppstår, rammes de som har minst aller hardest. Mange av dem Amigitos hjelper lever i et land de ikke er ønsket i og har ingen steder å søke hjelp – selv til de mest grunnleggende behovene.
Sammen kan vi utgjøre en forskjell
Amigitos Små venner ble til nettopp fordi vi tror at alle monner drar. Selv om vi blir overveldet, vet vi at alle kan bidra og gjøre en forskjell – det velger vi å tro på. Selv om jeg er i Norge og ikke kan reise ned før om tre uker, gjør jeg alt jeg kan herfra for at ansatte i Amigitos kan hjelpe mest mulig.
Mot urett – inspirert av poesi
Vi vil ikke tåle urett som ikke rammer oss selv. Sammen med Amigitos og alle gode hjelpere velger vi å gjøre det vi kan. Takk til Arnulf Øverland for diktet «Du må ikke sove» fra 1936 – vi skulle så gjerne ønske at disse ordene ikke var aktuelle, men i dag er de det.
Vil du være med? Noen enkle måter:
- Bli fast giver eller gi når du har mulighet. Benytt vårt giverskjema her.
- Gaven som hjelper: Kjøp fantastiske håndlagde produkter og gi til en du er glad i. Inntekten går til vårt arbeid. Invitér gjerne dine venner til å bidra!
- Har du tips til stiftelser, legater eller andre måter vi kan få støtte på? Vi trenger all hjelp vi kan få.
- Ferie med mening: Kom og opplev Pancho Mateo. Se vårt nyttige arbeid og spre budskapet videre.
- Engasjer bedrifter til å lese om arbeidet vårt, og invitér dem til å bidra.
- Er du musikalsk? Hold gjerne en konsert til inntekt for arbeidet vårt. Ta kontakt!
Et bedre sted å leve
Amigitos er Care with Action – og vi gir oss ikke. Tusen takk for at dere er med oss! Vi har et stort behov for flere faste givere og håper dere vil spre ordet.
Med varm hilsen,
Amigitos-teamet
Vipps 24701 – Kontonummer 2505 03 39680
Husk: Et liv forandres for 300 kroner i måneden.
Takk for at du er med på å gi barna i Pancho Mateo bedre fremtid. Din støtte betyr alt.
FLERE BLOGGINNLEGG
Invitasjon til årsmøte
Invitasjon til årsmøte i Amigitos (Små venner), 30. mai 2026. Vel møtt!
Årsmøtet utsatt grunnet flomkatastrofe
Grunnet den store flomkatastrofen i Pancho Mateo er årsmøtet i Amigitos Små venner utsatt til 30. mai 2026, kl. 10.00.
Nyhetsbrev april 2026 – flomkrise i Pancho Mateo
2000 mennesker er rammet. Nå handler alt om mat, vann og et tørt sted å sove.






